ДЕЛЕГАТИ ОТ ЧСУ „ЮРИЙ ГАГАРИН“ УЧАСТВАХА В МЕЖДУНАРОДНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ „РУССКАЯ ШКОЛА ЗА РУБЕЖОМ“
Развитие на обучението по руски език в света и съвременни методи и начини на преподаване на деца билингви бяха едни от основните теми на обсъждане на Международната конференция „Русская школа за рубежом“. Тридневният форум събра присъствено в „Русский дом“ в Берлин педагози и представители на руски училища от 25 държави от Европа, Азия, Южна и Северна Америка и Африка.
Участниците представиха своя поглед за развитие на рускоезичното образование в чужбина, споделяха своя опит в търсене на нови иновативни методи на преподаване и се обединиха около идеята, че емоционално-социалният интелект най- успешно се изгражда чрез творчески игрови модели. Тези модели са особено необходими в училището на XXI век, в което целта е да се обучават стресово устойчиви деца с нови навици и умения.
По покана на организаторите, РУДН гр. Москва, Частно средно училище „Юрий Гагарин“ също присъства, представено от Лазар Стоянов, управител на училището, и Снежина Иванова, директор. В доклада си тя сподели опита от проведеното тестиране за владеене на руски език като важен фактор за мотивиране на учащите се. Пилотният проект на сертифицирането бе осъществен с подкрепата на РУДН през юни 2021г.
Тя допълни,че в миналото подходите на обучението са били насочени преди всичко към енциклопедичност, защото образованието се е измервало с обема на знанията, а в наши дни образоваността се свързва със способността на базата на придобитите знания да се демонстрират умения и компетенции. Затова в съвременното училище педагогическият фокус се насочва към формиране на такива способности у учениците, които да ги правят можещи, уверени, конкурентноспособни и комуникативни.
В заключение на своето изложение госпожа Иванова представи пред аудиторията мисията на педагогическия екип на ЧСУ „Юрий Гагарин“ – чрез подготовката на учениците за явяването им за сертификати за владеене на руски език да получат не само международно признат документ, но и да могат да формират нужните им компетенции, навици и отношения, които да им помогнат в житейската реализация.
На конференцията бе взето решение за учредяване и на Международна асоциация на руските училища по света, начертаха се нови хоризонти за сътрудничество и партньорство, създадоха се нови контакти между различни учебни институции и организации и се планира реализирането на бъдещи съвместни проекти.




Previous